Senior Leadership Team
     
Headteacher Mr Sheldon Logue
Deputy Headteacher Mrs Mary Henshaw
Assistant Headteacher Mrs Margaret Banks (Acting SENCO)
Assistant Headteacher Mrs Sarah Kelly
Assistant Headteacher Miss Maria Joyce
Assistant Headteacher Mrs Faith Brophy Subject Leader of Technology
Business Manager Mrs Angela Ogden
     
Teaching Staff
     
Religious Education Mrs Catherine Lutman Subject Leader
Mrs Regina Battaglia Head of Year 7
Mrs Monica Gerschler Temporary Subject Leader R.E
Mr John O'Loughlin
Mrs Sharlene Cleminson
English Mrs Rachael Turbatu Subject Leader
Miss Fiona Allen
Mrs Sally-Anne Butterworth Lead Teacher i/c KS4 (9,10)
Miss Samantha Beeley
Mrs Denise Goldman
Miss Nina Taylor Literacy Co-Ordinator
Mrs Ceri Whiteside Lead Teacher i/c KS3 (7,8,9)
Mathematics Mr Patrick Greenall Subject Leader
Miss Amber Ali
Mr Joseph Aattal Temporary Head of Year 10
Mrs Elizabeth Marshall Year 7 & 8 Raising Attainment
Mr Nick Trimble Numeracy Co-Ordinator
  Mr Michael Joines  
  Miss Olivia Price  
Science Dr. Natasha Mitchell Subject Leader
Mrs Alison Baynham Lead Teacher; Separate Sci. Leader & STEM Link
Miss Stacey Brumby KS3 Leader
Mrs Diane Rothwell
Dr. Naomi Robinson
Miss Anna Salt
Expressive Arts Mr Martin Tuck Subject Leader
Mrs Frances Dickson Teacher in Charge, Music
Miss Rachel James Teacher in Charge, Art
Humanities Mr Anthony McHugh Subject Leader, History
Mrs Victoria Bennett Subject Leader, Geography
Mr Lee Gregory Head of Year 9
Mr C Stoneley
Miss Hayley Sykes PSHE Co-Ordinator
I.C.T Mr Alastair Hallsworth Teacher in Charge, ICT
Learning Support Mrs Rebecca Seddon SENCO
M.F.L Mrs Sarah Sutton Subject Leader 
  Miss Sarah Tomkow Teacher in Charge, MFL
  Miss Sarah Stoneley  
  Miss Julie Lucas  
P.E Miss Mary Guilfoyle Subject Leader
  Mr Stephen Burtles Head of Year 11
  Mr Kevin Fay  
 Technology Mrs Simone D'Rozario  
 

 

Support Staff  
P.A to the Headteacher Mrs Joanne Biggs
Pastoral Support Officer Mrs Sarah Hunter
Finance Officer Mrs Sally Maxwell
Exams Manager Mrs Michaela Jinks
ICT Solutions Architect Mr Jamie Maxwell
ICT Technician Mrs Barbara Coxhill
Attendance Officer & Welfare Support Mrs Joanne Greenhalgh
Senior Data Analyst Mrs Dawn McEvoy
Receptionist TBC*
Receptionist & Reprographics Miss Aneeka Mistry
Student Support Officer TBC*
Learning Support Assistant Mrs Christine Atkinson
Special Support Manager Miss Michelle Yates
Science Technician Mrs Natalie Hartshorne
Technology Technician TBC*
Ambrose Manager Mrs Valerie Harrison
Cover Supervisor Miss Lucy Tootil
Librarian Miss Susan Toole
Care Assistant Mrs Christine Robinson
Welfare Supervisor Mrs Margaret Howard
Welfare Supervisor Mrs Margaret Dawson
Welfare Supervisor Mrs Gillian Bancroft